Socialiniai tinklai platina emocinį užkratą

Užėjęs į internetą, žmogus tampa psichologiškai priklausomas nuo ten įkelto turinio. Feisbukas atliko eksperimentą, kurio dėka įrodė, kad socialiniai tinklai gali masiniu mastu generuoti emocijas. Tyrimas buvo atliktas dar 2012 metais, jo išvadas paskelbė žurnalas PNAS. Eksperimento autoriai – kompanijos Facebook analitikos skyriaus darbuotojai.

Eksperimento esmė tokia. Buvo atrinkta maždaug 700 000 internautų, kuriuos paskui padalino į dvi grupes. Vienai grupei buvo formuojamas naujienų srautas, kuriame dominavo negatyvūs faktai. Antrai atrinko naujienas su daugiau pozityvo.

Atranka buvo automatiška, pagal raktažodžius. Paskui buvo vertinama, kokius pranešimus rašo patys vartotojai – negatyvius ar pozityvius.

Tyrimo išvados: blogų naujienų srautas skatina žmones ir patiems negatyviai rašyti. Ir priešingai – jei žmogus skaito kažką gero, jo paties įrašai socialiniame tinkle dažniausiai yra pozityvūs. Šitą reiškinį galima pavadinti „emociniu užkratu“. Tyrinėtojai pabrėžė: užsėjęs į socialinį tinklą žmogus tampa emociškai priklausomas nuo ten esančio turinio. Mes nustojame savo valia vertinti gaunamą informaciją. Priešingai – mus valdo informacija, transformuodama mus pagal savo poreikius.

Dabar daug kas piktinasi, kad tyrimas buvo neetiškas. Tačiau ir neteisėtu jo nepavadinsi: registracijos metu Feisbuko vartotojas duoda sutikimą, kad tinklapio turinys gali būti keičiamas jam nepranešus. Tai pasakytina apie „sutrikimų šalinimą, duomenų analizę, testavimą, serviso tyrimą ir gerinimą“.

Be to, minėto straipsnio leidinyje PNAS autoriai nurodo, kad naujienų atrankos ir rodymo algoritmą keitė mašina, žmogui nedalyvaujant, dėl ko duomenys negalėjo patekti kompanijos personalui.

Šaltinis