Psichologinės viršsvorio priežastys

Mūsų kūne atsispindi mūsų psichologinė būsena. Širdis nusirita į kulnus, kai išsigąstame, spaudimas pakyla, kai užpykstame… Atliekami riebalai irgi atspindi mūsų emocijas ir gilumines problemas, kurias slepiame nuo savęs. Štai kai kurios svarbios priežastys, dėl kurių persivalgome.

Jaučiatės neverta. Užsirašėte į sporto salę, „sėdote ant dietos“ ir netgi numetėte šiek tiek svorio, tačiau tuo viskas ir baigėsi? Jeigu pasąmoningai manote, kad nesate nusipelniusi „naujo kūno“ ar esate neverta to, ką jau pasiekėte – niekada nenumesite svorio arba labai greitai susigrąžinsite sudegintus kilogramus. Psichologai mano, kad visi barjerai, kuriuos mes susirenčiame nuosavoje pasąmonėje, ateina iš vaikystės. „Tai viskas, ko esu verta“, „Aš nenusipelniau laimės“ – visa tai trukdo siekti išsikelto tikslo. Pavyzdžiui, galite manyti, kad nenusipelnėte lieknesnės figūros, kadangi išvaizda rūpinasi tik paviršutiniški savimylos. Pasąmonė atsižvelgia į šį įsitikinimą ir priešinasi visoms jūsų pastangoms.

Protestas prieš aplinkinius. Pasąmonė protestuoja prieš tuos, kurie nepalankiai atsiliepė apie mūsų išvaizdą. Priaugdamos svorio, mes pasąmoningai pasiunčiam tuos žmones tolėliau. „Manai, kad aš per stora? Sakai, kad reikėtų numesti svorio? Ach, aš esu tingi apsirijėlė?!“ Kai pasaulis nepateisina lūkesčių, mes sukylame prieš neteisybę ir susirandame paguodą valgyme. Kai valgome, parodome špygą visam pasauliui ir ypač tiems žmonėms, kurie verčia mus gyventi pagal kažkokius nerealius standartus. Ir tam tikrą laiką išties jaučiamės geriau.

Savigyna. Atliekami kilogramai vėlgi tampa savotišku savigynos mechanizmu. Tai viena svarbiausių pilnumo priežasčių, nors ji gali slypėti labai giliai pasąmonėje.

Riebalai – tai šarvai, nuo pasaulio, dvasinių traumų ar prievartos apsauganti siena. Persivalgymas beveik visada susijęs su emocijomis. Maiste mes ieškome nusiraminimo. Nutukimas – vienas iš būdų paslėpti, apginti ir apsaugoti savo tikrąjį Aš.

Yra daug dalykų, nuo kurių gali kilti noras gintis:

  • Gynyba nuo realybės ir tiesos, kurios nenorime girdėti;
  • Nuo mums nereikalingo kitų žmonių dėmesio ar nepagarbos;
  • Nesėkmės baimė. O ką, jei užsiimsiu savimi, pamėginsiu numesti svorio, bet nieko nesigaus?
  • Sėkmės baimė. O ką, jei numesiu svorio ir pasikeis visas gyvenimas? O ką, jeigu man pradės pavydėti? Kritikuoti? O ką, jei manęs nepamils tokios, kokia esu?

Baimė būti geidžiama. Ketvirta priežastis, dėl kurios niekaip nesiseka atsikratyti kilogramų – baimė būti geidžiama. Jeigu užaugote su nuostata, kad kūną reikia slėpti, kad jis yra nuodėmių šaltinis – gėda ir nerimas ilgam įstrigs pasąmonėje ir įtakos elgesį ateityje. Neretai svorio priauga prievartos aukos. Jos pasąmoningai kaltina save už tai, kad pritraukė nusikaltėlio dėmesį ir stengiasi padaryti viską, kad išvengtų pakartotinos nelaimės, tapdamos „negeidžiamomis“, atgrasiomis. Visuomenėje priimta manyti, kad gražus moters kūnas yra patrauklus ir tuo pat metu tampa pavojaus šaltiniu. Grakšti figūra traukia visų dėmesį, tuo tarpu pilna moteris lieka tarsi nematoma. O jeigu tu nematoma – reiškia, saugi. Tai kam tą svorį mesti?

Emocinių ryšių deficitas. Gyvenime nėra emocinių ryšių arba artumo jausmo. Tai gali būti vaikystės paveldas, santykių su mama atgarsis. Tačiau ne visada. Kartais verta patyrinėti dabartinius santykius su artimaisiais. Kai nesusilaukiame emocinio palaikymo, kurio taip trūksta, mes stačia galva neriame į torto dėžutę ar vazą su saldainiais.

Tačiau yra ir atvirkštinė situacija. Kai kurias poras valgymas gali suartinti, kaip ir kiti užsiėmimai, kuriais užsiimame drauge. Ir abu sutuoktiniai pradeda pilnėti.

Artumas ir komfortas yra fundamentalūs žmogaus poreikiai ir kai mums jų trūksta, stengiamės kažkuo kompensuoti. Kai sakoma, kad „šokoladas geriau už artumą“, kai kuriais atvejais ši frazė turi tiesos. Juk valgis yra pats paprasčiausias, patogiausias būdas gauti pasitenkinimą, jo niekas nesmerkia.

Suvokti viršsvorio priežastis – pirmasis žingsnis link nereikalingų kilogramų atsikratymo. Štai ką reikiam turėti galvoje.

Jūs verta ir nusipelnėte geresnio. Rūpinimasis organizmu – tai ne tuštybė ir ne savęs lepinimas. Jūsų kūnas – tai labai svarbi jūsų dalis. Kodėl turi būti gėda rūpintis savimi?

Neimkite giliai į širdį, ką sako kiti. Jų nuomonė apie jūsų kūną neturi jokios reikšmės. Neleiskite, kad žmonės imtų diktuoti jums savo nuomonę, galite prarasti ir sveikatą, ir laimę.

Geriausias būdas apsisaugoti nuo gyvenimo vėtrų – tapti morališkai stipresniems ir emociškai atsparesniems. Papildomi kilogramai – netikra apsauga, apgaulingas komfortas.

Santykiai, pagrįsti pavydu ar baime negali būti laikomi sveikais. Jie neverti jūsų laiko ir pastangų. Nebijokite vyrų dėmesio. Normalūs vyrai gerbs jus nepriklausomai nuo išvaizdos, o kvailiai visada lieka kvailiais. Susiformuokite savigarbą ir bus žymiai lengviau bendrauti su negatyviais žmonėmis.

Jūs nerasite artumo šokolado įpakavime. Ten nėra bilieto į stebuklų šalį. Kurkite jaukumą aplink save, palaikykite gerus santykius su artimaisiais ir visa kita susitvarkys savaime.

Šaltinis