Kodėl sulig amžiumi laikas greitėja?

Mūsų laiko pojūčiui daro didžiulę įtaką psichologiniai faktoriai, įskaitant emocijas. Jeigu nuotaika pakylėta, jūs žvelgiate į įvykį visiškai kitaip nei nusiminęs ar pasijautęs atstumtu.

Dėmesys ir atmintis irgi smarkiai įtakoja laiko pojūtį. Pavyzdžiui, nauja patirtis, reikalaujanti didelio protinio darbo, trunka „ilgiau“ negu jau pažįstamos situacijos. Štai dėl ko kelias į naują vietą atrodo ilgesnis nei kelias atgal.

Mes visada vertiname tiek dabartinį laiką, tiek praeitį. Laikas išsikreipia, kai atsiranda neatitikimų. Pavyzdžiui, laikas gali bėgti lėčiau susirgus. Iš dalies dėl to, kad krečiant karštligei, išsikraipo suvokimas ir atrodo, kad minutės išsitęsia į ištisas valandas.

Amžius įtakoja ir praeities suvokimą. Čia suveikia proporcingumo efektas. Metai – tai penktadalis jūsų gyvenimo, kai jums dar tik penkeri metukai ir atrodo, kad tai baisiai didelis laiko tarpas. Kai jums 50 metų, vieneri metai tampa viena penkiasdešimtąja jūsų gyvenimo dalimi ir užima atitinkamą laiką.

Tačiau proporcingumo efektas kaltas tik iš dalies. Didėjant žmogaus amžiui ir kaupiantis patirčiai, vis mažiau veiklos rūšių tampa jam naujiena. Kadangi naujos veiklos atrodo lengvesnės ir mažiau reikšmingos, laikas praeityje atrodo pagreitėjęs.

Ateitis daugumos žmonių protuose – didžiulė erdvė, kur labai daug laiko ir mes jį laisvai valdome. Paprašykite užimto žmogaus skirti jums šiandien 10 minučių ir jam neatsiras laiko. Bet jeigu paprašysite valandos kitais metais, jis su džiaugsmu pažadės susitikti.

Ir, pagaliau, mokslinis paaiškinimas. Laiko greičio klausimas aktualus daugeliui žmonių, kuriems atrodo, kad sulig amžiumi laikas greitėja. Taip atrodo daugumai. Žmonės pastebi, kad jaunystėje visi įvykiai tęsiasi ilgai, laikas vos juda. O arčiau senatvės jis lėkte lekia. Mokslininkai aiškina tai metabolizmo procesais skirtingo amžiaus žmonių organizmuose.

Specialistai nustatė, kad jauname amžiuje metabolizmas vyksta greičiau ir tai daro įtaką laiko suvokimui. Laikas atrodo labai lėtas. Senatvėje metabolizmas sulėtėja, tampa lėtesnis už aplinkui tekantį laiką. Ramesnis darosi širdies plakimas. Kitaip sakant, mokslininkų nuomone, išoriškai niekas nesikeičia, skiriasi tik fizinė žmogaus būsena.

Specialistai pataria žmonėms neužsiciklinti ties laiko greičiu. Juk realiai niekas nesikeičia. Dėl to vertėtų gyventi ir džiaugtis kiekviena sekunde.

Reikia pažymėti, kad šitas tyrimas turi ir priešininkų. Kai kurie tyrinėtojai mano, kad laiko pagreitėjimo priežastis slypi padidėjusiame rūpesčių skaičiuje. Ir tai dėsninga. Tačiau yra vienas „bet“: pagyvenę žmonės, kurie jau nedirba, neprižiūri mažų anūkų, rūpesčių turi mažiau nei vidutinio amžiaus žmonės. Vadinasi, ši versija ne visiškai tiksli ir kur kas labiau tikėtina, kad teisingesnė teorija apie metabolizmą.

Šaltinis